Památník americkým letcům

Mohyla památce amerických letcůPamětní deska a mohyla hrdinům druhé světové války, kteří ve Vlčicích u Jindřichova Hradce položili svůj život za demokracii

Vlčice 24.8. 1944 12:37 zde byl v letecké bitvě nad Jindřichovým Hradcem německými stíhačkami Messerschmitt Bf 109G-6 sestřelen bombardér 15. letecké armády USA Consolidated B-24H Liberator,vracející se z náletu na rafinerii v Pardubicích na základnu Pantanella v jižní Itálii. Z desetičlenné posádky přežil pouze seržant John F. d' Amore. Zahynuli první pilot nadporučík John H. James, druhý pilot poručík Edward J. Maloney, navigátor poručík Irwin G. Dunham, bombometčík poručík Walter W. Weawer, mechanik seržant Eugen A. Jeleniewecz, a střelci seržanti Ralph Robinson, Edward G. Ivan, Thad J. Watson a Felix B. Gleason.

V této bitvě ztratila americká armáda z 399 bombardérů účastnících se náletů na Pardubice a Kolín celkem 11 letadel. Nejbližší sestřelené stroje byly u Člunku, Lomů a v Číměři. Všem, kteří položili životy v boji s fašismem patří úcta a čest.

Bombardér Liberator Little Lulupopis místa bitvy nad Vlčicemi